Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szerint sok pénzbe kerül Németországnak a menekültek ügye, de úgy véli egyszer még büszkén emlegethetik a németek segítőkészségét.
Sok pénzbe kerül majd még Németországnak a menekültek ügye – mondta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter egy pénteki lapinterjúban. Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa a Mainzban megjelenő Allgemeine Zeitungban közölt interjúban arra a felvetésre, hogy egyes bírálatok szerint a kormány sokat költ a menekültekre és elhanyagolja a szegény sorban élő németeket, azt mondta, hogy ez „badarság”. Németország „kiterjedt szociális államot” működtet, a szövetségi költségvetés több mint 50 százalékát szociális kiadásokra fordítják, és a nagy ipari államok közül Németországban a legkisebbek a jövedelmi különbségek.
Viszont „az is igaz, hogy a menekülttéma a következő években sok pénzbe kerül majd”, de a feladatokat el kell végezni, és „évtizedek múlva is büszkén mesélhetjük unokáinknak, hogy a németek mennyire segítőkészek” – mondta Wolfgang Schäuble. A szövetségi költségvetésből tavaly 21,7 milliárd eurót fordítottak a menekültüggyel összefüggő kiadásokra, beleértve a nem Németországban élő menekültek támogatását és az újabb menekülthullámok megelőzését szolgáló programokat. Ez a 329,1 milliárd eurós összkiadás nagyjából 6,5 százaléka.
Az államháztartás a migrációs válság több mint 20 milliárd eurós költségével együtt is többlettel zárt, a plusz 6,2 milliárd eurót tett ki. Az idén 21,3 milliárd eurót szánnak a menekültüggyel összefüggő kiadásokra, és a tervek szerint ismét – sorban negyedszer – többlet keletkezik az államháztartásban.
A szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) korábbi vezetője, Frank-Jürgen Weise szerint sem igaz az az állítás, hogy Németország csak a menekültekre költ, és nem foglalkozik a rászoruló németekkel. A szakember a Südewestrundfunk (SWR) regionális közszolgálati médiatársaságnak csütörtökön adott nyilatkozatában hozzátette: az az állítás is „badarság”, hogy a német állam 20 milliárd eurót ad a menekülteknek, a pénz ugyanis a nemzetgazdaságba áramlik. „Ha valaki például szakács, akkor teljesen normális munkát végez, amely növeli a hazai összterméket (GDP), és teljesen mindegy, hogy kinek főz” – mondta.
(MTI)